Микола Васильович Головко: «Вектори розбудови освітньої системи у вимірах вимог сьогодення»

29 грудня 2024

26 квітня на фізико-математичному факультеті Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка за ініціативи кафедри фізики і методики її викладання відбувся семінар «Вектори розбудови освітньої системи у вимірах вимог сьогодення»

З вітальним словом до учасників семінару звернувся ректор університету Буяк Богдан Богданович. Учасниками семінару були декан факультету Громяк М.І., викладачі фізико-математичного та хіміко-біологічного факультету, методисти ТОКІППО, вчителі шкіл міста та області, студенти та учні.

Цікавою та інформативною була доповідь основного доповідача – Головка Миколи Васильовича.
Головко Микола Васильович – заступник директора Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України з наукової роботи, фахівець у галузі дидактики фізики, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, доцент, автор шкільних підручників з фізики.

У своєму виступі Головко М.В. повідомив про інновації, які стосуються сучасного освітнього середовища, зокрема: обґрунтував дидактичні засади реалізації змісту загальної середньої освіти; звернув увагу присутніх на необхідність розробки навчально-методичного забезпечення та методик навчання, на важливість формування механізмів оцінювання ключових та предметних компетентностей учнів та удосконалення систем управління закладами освіти; прогнозування розвитку освіти.

Варто зауважити, що жваву дискусію зумовило обговорення впровадження пілотного проекту вивчення інтегрованого курсу «Природничі науки» учнями 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України; навчальних програм з фізики та астрономії рівня стандарту та профільного рівня; питання розробки та забезпечення підручниками учнів шкіл, які навчатимуться за новими навчальними програмами, а також відбулось обговорення перспектив спеціальності 014.15 Середня освіта (Природничі науки).

Учасники семінару не тільки обмінювались досвідом, новими напрацюваннями, досягненнями, але й обговорили назрілі питання сучасної освіти, зокрема навчально-виховного процесу з фізики.

Зазначимо, що напередодні (25 квітня) у м. Теребовлі Головко М.В. брав участь в обласному семінарі методистів ОТГ, РМК (ТКМЦ) з фізики, на якому розглядалася проблема «Активізація пізнавальної активності учнів на уроках фізики на основі хмарних технологій».

Не менш продуктивною та цікавою була зустріч Головка М.В. з учасниками семінару. Жвава дискусія розгорнулась при обговоренні основних тенденцій формування сучасного змісту шкільної фізичної та астрономічної освіти, зокрема обговорювалось питання використання комп’ютерних астропрограм та інтернет-ресурсів на уроках фізики та астрономії; дидактичні можливості хмарно-орієнтованого середовища у процесі вивчення фізики; методика та мультимедійний супровід формування предметних компетентностей учнів в позаурочний час; інтегроване навчання із використанням інноваційних технологій, науково-практичні аспекти формування основних компетентностей у природничих науках та фізичних гуртках; формування готовності вчителів фізики до впровадження хмарних технологій у навчальному процесі, тощо.

Приємні враження залишились у Миколи Васильовича після відвідування історичних пам’яток Тернопільщини: Теребовлянського замку, маєтку Потоцьких у Микулинцях та Микулинецького замку.

Сподіваємось, що проведення таких заходів стане доброю науковою традицією на факультеті, сприятиме згуртуванню зусиль у обговоренні актуальних питань педагогічної освіти, стане дієвим поштовхом для втілення нових, цікавих ідей, для оптимізації наукової діяльності та співпраці.

Колектив кафедри фізики і методики її викладання.